The Schedule

Download PDF schedule

1. Avenue Central Stage

9210 – 118 AveSponsored by 630 CHED

Friday

Time Act
10:00 PM Birds of Bellwoods
 

Saturday

Time Act
10:00 AM Pancake Breakfast - Booming Tree
10:15 AM Pancake Breakfast - Ken Stead
11:00 AM Pancake Breakfast - Asani
11:30 AM Pancake Breakfast - Booming Tree
11:45 AM Pancake Breakfast - Paul Woida
12:30 PM Lindsey Walker
1:00 PM Ukrainian Shumka Dancers
1:15 PM Festival Greetings
1:20 PM Ukrainian Shumka Dancers
1:30 PM Marena
2:00 PM Xiao Hai Ou Dance Group
2:30 PM The Filipino-Canadian Saranay Association of Alberta
3:00 PM Viva Dance Company
3:30 PM Keri Lynn Zwicker & Tami Cooper
4:30 PM William Prince
6:00 PM Carter and the Capitals
7:00 PM Jacques Schwarz-Bart: Jewazz
8:00 PM John Welsh Band
9:00 PM Kalabanté
10:00 PM The Brevet

Sunday

Time Act
12:00 PM Mbira Renaissance
1:00 PM Tsunami Brothers
2:00 PM Terrell Edwards Gospel Choir
2:50 PM Angela Gladue
3:00 PM Kids Write Songs with Steve Seskin**
4:00 PM Kalabanté & Samba Edmonton & Capoeira Academy
5:00 PM Sentimental Gentlemen

Notes: Artist biographies for Avenue Central Stage artists can be found in the full Festival Guide.

Artist biographies for all other venues/stages will be posted for viewing at the venue.

*Artist: Brad Burns Live Painting **Neighbourhood School Performance

2 The Carrot Community Coffeehouse

9351 – 118 Ave

Friday

Time Act
7:00 PM William Prince
8:00 PM Birds of Bellwoods: Unplugged
 

Saturday

Time Act
12:00 PM Celeigh Cardinal
1:00 PM Soap Box Duo
2:00 PM Yana Loo
3:00 PM Cory Danyluk
4:00 PM Rebecca Lappa
5:00 PM Mallory Chipman

Sunday

Time Act
12:00 PM Dr. Blu
1:00 PM Maria Phillipos
2:00 PM Bardic Form
3:00 PM Kimberley MacGregor
4:00 PM Katie Laine
5:00 PM David Unsworth

4 STUDIO ALLEY

11739 – 94 St

Saturday

Time Act
12:00 PM Robbie Donaldson
1:00 PM Olivia Wik
2:00 PM David Unsworth
3:00 PM Rebecca Lappa
4:00 PM Paul Woida
5:00 PM Evan Crawford/Ty Perala
6:00 PM Maria Phillipos
7:00 PM Soap Box Duo

Sunday

Time Act
12:00 PM Paul Woida
1:00 PM Benjamin Williams
2:00 PM Amanda Franklin
3:00 PM Fel Gamarra
4:00 PM Emmet Michael
5:00 PM Cat Zel/Maria Phillipos

5 PIANO UNDER THE SUN

118 Ave between 93 St & 94 St

Friday

Time Act
7:00 PM Yvonne Boon
 

Saturday

Time Act
12:00 PM Brendan McGrath
1:00 PM Bryan LeGrow
2:00 PM Talesa Caufield
3:00 PM Brendan McGrath
4:00 PM Bryan LeGrow
5:00 PM Talesa Caufield

Sunday

Time Act
12:00 PM Jan Janovsky
1:00 PM Eric Doucet
2:00 PM Jan Janovsky
3:00 PM Zach Lim
4:00 PM Zach Lim
5:00 PM Talesa Caufield

6 THE SALON

Alley between 93 St & 94 St

Friday

Time Act
7:00 PM Jacques Schwarz-Bart: Jewazz
8:30 PM McGowan Family Band
 

Saturday

Time Act
12:00 PM Heaven & the Ghosts
1:00 PM CKUA Ukulele Choir & Band
2:00 PM Fernando Muñoz
3:00 PM Jacques Schwarz-Bart: Jewazz
4:00 PM Ritchie Trombone Choir
5:00 PM Sole Rhythm

Sunday

Time Act
12:00 PM Heaven & the Ghosts
1:00 PM Fernando Muñoz
2:00 PM The Next Steps
3:00 PM Paul Woida
4:00 PM Edmonton Tuba Ensemble
5:00 PM The Jivin' Belles

8 Don’s Grand Piano

9225 – 118 Ave

Friday

Time Act
8:00 PM Jan Janovsky
9:00 PM Jan Janovsky
 

Saturday

Time Act
12:00 PM Bryan LeGrow
1:00 PM Helve Sastok
2:00 PM Edrihan Levesque
3:00 PM Bryan LeGrow
4:00 PM Helve Sastok
5:00 PM Edrihan Levesque

Sunday

Time Act
12:00 PM Stephanie Urquhart
1:00 PM Connie Collingwood
2:00 PM Jenie Thai
3:00 PM Stephanie Urquhart
4:00 PM Connie Collingwood
5:00 PM Jenie Thai

10 CULTURAL STAGE

Arts Common Grassy Space | 91 St & 118 Ave

Friday

Time Act
7:00 PM The Garrys
7:30 PM Pow Wow Dancing & Drumming
8:30 PM Peking Opera Soirée
 

Saturday

Time
12:00 PM Jodi Stonehouse
12:15 PM Prince Charles Fiddlers
12:45 PM Tammy Lamouche
2:30 PM Peking Opera Workshop
3:15 PM William Prince
4:15 PM Pow Wow Dancers & Drumming
8:30 PM Peking Opera Soirée

Sunday

Time Act
12:00 PM Jodi Stonehouse
12:15 PM Prince Charles Fiddlers
1:45 PM Asani
2:15 PM Kalabanté
3:15 PM Pow Wow Dancers & Drumming
4:15 PM Dallas Arcand

11 Rhythm Speaks Hip Hop Stage

118 Ave at 90 St

Saturday

Time Act
12:00 PM DJ Dice, Resident Hip Hop DJ
2:00 PM Popping, locking and flow arts workshop
3:00 PM MC workshop
4:00 PM Bboy & Bgirl demo & workshop
5:00 PM Open Cypher Hip Hop performance / DJ Dice turntable exhibition workshop

Hosted by Jon Jon Rivero

Sunday

Time Act
12:00 PM DJ Dice, Resident Hip Hop DJ
1:30 PM Angel
2:00 PM Persuasian
3:00 PM Locution Revolution
3:30 PM Touch
4:00 PM Cypher Wild
5:00 PM Tzadeka
5:30 PM KazMega

Hosted by Don Welsh

12 PARAISO BALCONY

9136 – 118 Ave

Saturday

Time Act
12:30 PM Odd-Lot Puppetry
2:30 PM Boris Derow

Sunday

Time Act
12:30 PM Odd-Lot Puppetry
2:00 PM Edmonton Tuba Ensemble
2:30 PM Boris Derow

13 REFRESH CROSSWALK

93 St & 118 AveSponsored by Fresh Radio 92.5

Saturday

Time Act
12:00 PM John Welsh Band
1:00 PM Klusterfunk
2:00 PM Keri Lynn Zwicker
3:00 PM Kalabanté
3:30 PM Samba Edmonton & Capoeira Academy
4:00 PM The Orchard
5:00 PM Lusitania Lights
9:30 PM RV There Yet?

Sunday

Time Act
12:00 PM Funk Velvet
1:00 PM Klusterfunk
2:00 PM Kalabanté
3:00 PM Mbira Renaissance
4:05 PM The Tsunami Brothers
5:00 PM Abbey Rodeo

14 LET’S SWING DANCE

Alberta Avenue Community League | 9210 – 118 Ave

Saturday

Time Act
12:00 PM Dance with us
12:45 PM Swing Dance Lesson
1:15 PM Read Fenton and his Happy Hep Cats
2:00 PM Swing Dance Lesson
2:30 PM Kate Blechinger
3:15 PM Swing Dance Lesson
3:45 PM Kate Blechinger
4:30 PM Swing Dance Lesson
5:00 PM Read Fenton and his Happy Hep Cats

Sunday

Time Act
12:00 PM Dance with us
12:45 PM Swing Dance Lesson
1:15 PM The Jivin' Belles
2:00 PM Swing Dance Lesson
2:30 PM Hayley and the Hotshots
3:15 PM Swing Dance Lesson
3:45 PM The Jivin' Belles
4:30 PM Swing Dance Lesson
5:00 PM Read Fenton and his Happy Hep Cats

17 BEDOUIN BEATS CARAVAN STAGE 

11805 – 94 StSponsored by Bedouin Beats

Friday

Time Act
7–10 PM Friday night the stage kicks off with our BOHEMIAN BEATS night. Some of the best bellydancers in Edmonton and beyond will dazzle you with their amazing performances! Come join us for some incredible talent, and don’t miss our closing act leading into the Lantern Parade!

Saturday & Sunday

Time Act
Noon – 6 PM Think you know bellydance? Let us treat you to what you may not know with a myriad of traditional and modern styles. Both Saturday and Sunday have a full schedule of dance performances featuring dancers from across Alberta. Sit back, relax, and enjoy the shimmy!